Tegoroczne Mistrzostwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Kategorii Kucy i Juniorów Młodszych odbyły się w dniach 10-11.09.2022 r. w Dąbrówce Małej. Termin ten spowodowany został nałożeniem się terminu eliminacji do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

W kategorii kucy do 131 cm wzrostu do pierwszego półfinału stanęło 7 par. Sześć z nich przejechało parkur bez punktów karnych. Drugi półfinał odbył się tego samego dnia i 6 par ukończyło go bezbłędnie. Do niedzielnego finału 5 par przystąpiło do walki o medale z zerowym bagażem punktów. W pierwszym nawrocie finału tylko dwie zawodniczki pokonały parkur bezbłędnie: Pola Pietrzak i Zuzanna Topa. Groźnie wyglądający upadek w pierwszym nawrocie finału na ostatniej przeszkodzie zaliczyła Maja Starostka, jadąc do tej pory bezbłędnie. Jednak ukończenie 2 półfinałów pozwoliło na sklasyfikowanie zawodniczki w mistrzostwach.

Drugi nawrót został rozegrany na mniejszej ilości przeszkód. Dwie zawodniczki ukończyły go bez punktów karnych: Maria Koperska-Pacyńska oraz Aleksandra Kowalewska. Do rozgrywki o miejsca medalowe przystąpiły 3 zawodniczki: Maria Koperska-Pacyńska, Pola Pietrzak oraz Zuzanna Topa. Najszybszą, a zarazem zdobywczynią złotego medalu okazała się Marysia Koperska-Pacyńska z JKS U Robsonów, która wyprzedziła Polę Pietrzak (KJ KAJA Czosnowo), zdobywczynię srebrnego medalu, o 0,3 sekundy. Trzecie miejsce i medal brązowy zdobyła Zuzanna Topa z JKS U Robsonów. Kolejne miejsca: 4. Maria Szmyt z Polish Pony Club Tomaszkowo, 5. Dominika Koper z JKS U Robsonów, 6. Aleksandra Kowalewska, a 7. wspomniana już Maja Starostka z Polish Pony Club Tomaszkowo.

W kategorii Kucy od 132 – 149 cm wzrostu wystartowało tylko 5 par. W pierwszy sobotnim półfinale 4 pary pokonały parkur bez punktów karnych, w drugim dokonały tego tylko 3 pary. Do niedzielnego finału jedynie 2 pary przystąpiły z czystym kontem. To Jakub Mroczek z JKS U Robsonów oraz jego kolega klubowy Filip Czeszejko-Sochacki i między tymi zawodnikami rozegrała się walka o medale. Niestety błąd Filipa w pierwszym nawrocie finału i bezbłędna jazda Jakuba zakończyła się zwycięstwem tego ostatniego. Wyniki to: medal złoty  – Jakub Mroczek JKS U Robsonów, medal srebrny Filip Czeszejko-Sochacki, medal brązowy Zuzanna Zieleń. Sklasyfikowane zostały również: na miejscu 4. Oliwia Kuchta z SJ Sokolnik oraz Oliwia Pierzchanowska z KJ Liski.

Najliczniej obsadzoną grupą młodzieży byli Juniorzy Młodsi do lat 15. 12 par przystąpiło do walki o medale. Pierwszy nawrót ukończyło z bezbłędnym tylko 4 zawodników, a z 1 punktem za przekroczoną normę czasu dwóch. Do niedzielnego finału bez punktów karnych przystąpiło 2 zawodników: Filip Czeszejko-Sochacki oraz Marianna Pupiałło. 1 pkt karny miał Wiktor Kajetan Piechota, a 3 pkt Magdalena Szczechura. Pierwszy nawrót finału bez punktów karnych przejechał Filip Czeszejko-Sochacki oraz Magdalena Szczechura. Drugi nawrót bez punktów karnych przejechało 5 zawodników, ale wcześniej uzyskane punkty ustaliły klasyfikację końcową następująco: medal złoty Filip Czeszejko-Sochacki z JKS U Robsonów, medal srebrny Magdalena Szczchura (BPK), medal brązowy Marianna Pupiałło z KJ Bracia Romanowscy. Kolejne miejsca to: 4. Wiktor Kajetan Piechota z SKJ REVEL Stękiny, 5. m-ce Julian Chrzanowski (BPK), 6. m-ce Martyna Formela z JKS U Robsonów, 7. m-ce Nadia Radzikowska JKS U Robsonów, 8. m-ce Aleksandra Romanowska (KJ KAJA Czosnowo), 9 m-ce Zuzanna Buczyńska (KJ KAJA Czosnowo), m-ce 10. – Lena Zaleska z SKJ Zastawno.

Podsumowując mistrzostwa, należy podkreślić zdobycie 3 złotych medali i 1 srebrnego przez młodych zawodników JKS U Robsonów, co jest zasługą trenera Pana Antoniego Pacyńskiego.
Podziękowania dla gospodarzy, Państwa Dominiki i Roberta Hestkowskich, za jak zawsze znakomitą atmosferę i profesjonalną organizację. Należy też tu podkreślić ogromne jak zawsze zaangażowanie Pana Andrzeja Adamiaka, który dwoił się i troił, aby wszystko odbywało się zgodnie z protokołem MISTRZOSTW.
Osobne podziękowania dla dwóch Pań z Komisji Sędziowskiej. Pani Marcie Wojtynie – Sędziemu Głównemu zawodów oraz Delegatowi WMZJ Pani Aleksandrze Milewskiej. Obie Panie pierwszy raz prowadziły samodzielnie tak ważną dla naszego Związku jak mistrzostwa imprezę i wywiązały się ze swoich ról znakomicie.