Na wniosek zawodników, którzy wybierali się na mistrzostwa do Jakubowic, XXI Mistrzostwa Warmii i Mazur rozpoczęły się już w czwartek 17 sierpnia. Układając propozycje zarówno w kategorii Kuców, jak i Juniorów Młodszych na dużych koniach, Zarząd postanowił rozegrać w tych kategoriach mistrzostwa w ciągu dwóch dni, dając możliwość dłuższego odpoczynku tym grupom przed mistrzostwami w Jakubowicach.

 

     W kategorii Kuców do 131 cm wystartowało 4 zawodników. Trzy pary pokonały dwa półfinały i oba nawroty finału bez punktów karnych. Dopiero w rozgrywce zawodnicy podzielili między sobą medale. Złoto wywalczyła Zuzanna Topa z JKS U Robsonów na CALINECZCE, srebro Zuzanna Stańczak na TORNADO, a brąz Kaja Pietrzak z KL KAJA Czosnowo na PANNA MIGOTKA.

 

     W kategorii Kuców 132 -149 cm wystartowało trzech zawodników, którzy po 4 konkursach podzielili między siebie medale. Medal złoty zdobyła Oliwia Kuchta z Sekcji Jeździeckiej Stowarzyszenia SOKOLNIK na TIMUR EWITA, medal srebrny Zofia Kałaska z Polish Pony Club Tomaszkowo na HEJ TAKA MALUTKA, a medal brązowy Maria Szmyt z Polish Pony Club Tomaszkowo na R-FOOD CARMELLA A-Z.

 

     W kategorii Juniorów Młodszych wystartowało 11 par. Po 2 nawrotach finału mieliśmy dwie pary z zerowymi przebiegami oraz dwie pary z wynikiem 4 pkt. karnych. Bezkonkurencyjny okazał się Julian Chrzanowski, który na LEOPARDZIE wyprzedził w rozgrywce Nikolę Sobótkę z JKS U Robsonów, zdobywając złoty medal. Nikola, startując w finale na GARROU DE MESSITERT, mimo znakomitego czasu nie ustrzegła się zrzutki na ostatniej przeszkodzie, co dało jej medal srebrny. Medal brązowy, po pięknej walce w rozgrywce, zdobyła Karolina Szostawicka na OCEAN BABY SZUMAWA z Polish Pony Club Tomaszkowo, wyprzedzając o około pół sekundy Dominikę Koper z JKS U Robsonów na KING KONG CARLOS.

 

     W piątek konkursami szybkości mistrzostwa rozpoczęli Juniorzy oraz Seniorzy. Na starcie stanęło 10 par. Po pierwszym konkursie, w którym 7 par pokonało parkur bezbłędnie, czołówka składająca się z 4 zawodników była w odległości 1 zrzutki. Gospodarz toru Łukasz Szustorowski postawił przed zawodnikami w finale wiele zadań wymagających koncentracji i uwagi. Prowadząca po pierwszym nawrocie finału Dominika Mukosiej z LKS w Gałkowie zebrała w drugim 21 pkt i spadła na miejsce 6. Julia Parda z Polish Pony Club mimo 8 pkt w I nawrocie utrzymała pierwszą pozycje i startując tu na COLLADA-A zdobyła zloty medal. Medal srebrny – przy znakomitym dopingu swoich kibiców, co należy stawiać za WZÓR przez duże „W” – zdobyła Zofia Gryglicka z JKS MALTANKA na RAFAELU, a medal brązowy Zuzanna Chodnicka z LKS w Gałkowie na ALEXIS BH.

 

     W kategorii Seniorów wystartowało 12 zawodników. Bezkonkurencyjna okazała się aktualna brązowa medalistka Mistrzostw Polski w kategorii Młodych Jeźdźców oraz uczestniczka Mistrzostw Europy w tej kategorii – Lena Maruszak z AZS UWM Olsztyn, której po piętach do końca deptali Monika Pasik, Wojciech Kluczek, Wiktor Kajetan Piechota oraz Robert Hestkowski. Drugi nawrót finału rozstrzygnął podział medali i powiedzenie „mistrzostwa rządzą się swoimi prawami” sprawdził się w stu procentach. Upał i temperatura dochodząca do ponad 30 stopni C spowodowała dużo błędów i kolejne przetasowania. Medal złoty zdobyła Lena Maruszak na VHS QUADRO, medal srebrny Monika Pasik z LKS w Gałkowie na COCA LIGHT SEMILLY, a brązowy Wojciech Kluczek z KJ G-RIDE TEAM na LAMAZE.

 

Ogromne podziękowania należą się Pani Agnieszce Kwiatkowskiej oraz jej współpracownikom, którzy w tych ciężkich warunkach upałów stanęli na wysokości zadania.

 

ZW

 

Szczegółowe wyniki w tabeli

 

Poniżej krótkie komentarze najlepszej trójki Seniorów po rozegranym finale.

 Wrażenia Mistrzyni Leny Maruszak:

„Jak zawsze w Biskupcu panuje bardzo przyjemna atmosfera, to piękny ośrodek, zawsze bardzo chętnie tu wracam. Ze względu na świetne podłoże moje konie super tutaj skaczą. Odpoczywam teraz po większych zawodach, więc zabrałam tu swoje mniej podstawowe konie”

 

Srebrna medalistka Monika Pasik:

„Uważam, że te mistrzostwa były jednymi z najciekawszych, ponieważ była bardzo duża liczba zawodników startująca na tym poziomie, a nawet i na wyższym, niż w zeszłym roku, więc nie było już tak łatwo zdobyć medal jak w ostatnich latach. Parkury pierwszego dnia były bardzo miłe i przyjemne do jazdy, a ostatniego dnia nasz Gospodarz Toru [Łukasz Szustowowski – red.] naprawdę postarał się bardzo i spowodował duże przetasowanie wśród Seniorów – zresztą tak samo było wśród Juniorów. Dziękujemy Pani Agnieszce za tak wspaniałe mistrzostwa i za tak świetne zawody. Jest to chyba najlepsze miejsce, gdzie najlepiej mi się startuje”

 

Brązowy medalista Wojciech Kluczek: